Flavius Nedelcea și alți trei foști șefi ai Protecției Consumatorilor au fost trimiși în judecată pentru abuz în serviciu și șantaj. Miercuri, 17 decembrie, procurorii DNA din Timișoara au dispus începerea procesului în acest caz. Acuzațiile vizează fapte comise între octombrie 2024 și ianuarie 2025 în cadrul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
Pe scurt:
- Flavius Nedelcea și trei foști șefi ai ANPC au fost trimiși în judecată pentru abuz în serviciu, instigare și șantaj, conform DNA Timișoara.
- Mutarea abuzivă a unui comisar șef adjunct în funcții inferioare a fost motivată de interese politice și de grup, încălcând legea.
- Presiuni și amenințări au fost exercitate pentru a forța renunțarea victimei la funcție, implicând mai mulți directori din ANPC.
- Nedelcea este apropiat al baronului PSD Ion Mocioalcă, implicat într-un dosar separat de luare de mită și proiect imobiliar controversat.
Flavius Nedelcea și foștii șefi ai Protecției Consumatorilor trimiși în judecată pentru abuz în serviciu
Flavius Nedelcea, fost secretar de stat în Ministerul Economiei, a fost trimis în judecată miercuri, 17 decembrie, alături de alți trei foști conducători ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (A.N.P.C.), sub acuzațiile de abuz în serviciu, instigare la abuz în serviciu și șantaj.
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpaților:
- NEDELCEA CONSTANTIN-FLAVIUS, pentru instigare la abuz în serviciu în formă continuată;
- HOTCA SEBASTIAN-IOAN, vicepreședinte A.N.P.C. cu atribuții de președinte, pentru abuz în serviciu în formă continuată;
- ANGHEL PAUL-SILVIU, director general al Direcției Generale de Control și Supraveghere Piață din A.N.P.C., pentru șantaj;
- VASILE ELENA-MIRELA, director general al Direcției Generale Economice și Resurse Umane din A.N.P.C., pentru complicitate la șantaj.
Detalii despre acuzațiile de abuz în serviciu și șantaj
În perioada octombrie 2024 – ianuarie 2025, Hotca Sebastian Ioan, la instigarea lui Nedelcea, ar fi dispus mutarea temporară a persoanei vătămate V.I.C. din funcția de conducere de la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Caraș – Severin într-o altă funcție în cadrul A.N.P.C., încălcând prevederile legale care impun ca mutarea să fie făcută doar în interesul instituției.
Persoana vătămată, comisar șef adjunct din 2014, a fost mutată pe perioade succesive de două luni, o lună și șase luni, pe o funcție inferioară de șef serviciu. Ancheta arată că această mutare a fost motivată de interese private și de grup, pentru a permite numirea unei alte persoane agreate politic în funcția respectivă.
La 29 august 2024, Anghel Paul Silviu, cu sprijinul Vasile Elena-Mirela, ar fi exercitat presiuni și amenințări asupra persoanei vătămate pentru a o determina să renunțe la funcție și să accepte mutarea.
Contextul cazului Flavius Nedelcea și Protecția Consumatorilor
Nedelcea este cunoscut ca apropiat al baronului PSD Caransebeș, Ion Mocioalcă. Finul acestuia, Singh Bhupinder, managerul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș, a fost reținut în aceeași zi și este acuzat de DNA pentru luare de mită. La domiciliul său au fost găsite sume importante de bani în mai multe valute.
Ion Mocioalcă este implicat într-un proiect imobiliar Eden din Capitală, unde a cumpărat un imobil și șeful DNA, Marius Voineag. Jurnaliștii au acuzat intervenții administrative în dosarul lui Mocioalcă, însă Consiliul Superior al Magistraturii a decis să apere independența procurorilor DNA implicați în anchetă.
Noa Insight
Flavius Nedelcea, fost secretar de stat în Ministerul Economiei, împreună cu alți trei foști conducători ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, au fost trimiși în judecată pentru abuz în serviciu, instigare la abuz și șantaj, în urma unei anchete a Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara.
Implicații
Trimiterea în judecată afectează conducerea A.N.P.C. și evidențiază probleme legate de gestionarea funcțiilor publice și presiunile exercitate în cadrul instituției, conform acuzațiilor formulate de procurori.
Elemente-cheie
- Abuzul în serviciu implică încălcarea prevederilor legale privind mutarea unui angajat în interesul instituției, conform anchetei DNA.
- Mutarea persoanei vătămate a fost realizată pe perioade succesive, pe o funcție inferioară, cu scopul de a permite numirea unei alte persoane agreate politic.
- Presiunile și amenințările pentru renunțarea la funcție au fost exercitate de doi dintre inculpați, conform detaliilor din rechizitoriu.
Sursa originală a acestui articol este https://www.g4media.ro/flavius-nedelcea-fost-secretar-de-stat-in-ministerul-economiei-si-fostii-sefi-ai-protectiei-consumatorului-trimisi-in-judecata-de-dna-pentru-abuz-in-serviciu-instigare-la-comiterea-aceleiasi-infra.html (link)









